Często programowanie kojarzy nam się głównie z pisaniem kodu, projektowanie – z rysowaniem wysoko poziomowych diagramów a przygotowywanie przypadków testowych ze żmudnym pisaniem scenariuszy.
Zapominamy jednak, że wszystkie te czynności poprzedza analiza problemu oraz rozwiązania a wszelkie artefakty, które powstają, są de facto jej rezultatem – reprezentacją wiedzy. Mówi się, że “kod jest jedynie efektem ubocznym procesu myślowego”.
Skoro analiza ma tak duży wpływ na każdy element inżynierii oprogramowania to czemu poświęcamy jej tak mało uwagi? Czy posiadanie w zespole analityka zwalnia nas z analitycznego myślenia? Czy w dobie rozwijającego się AI osoby bez umiejętności analitycznych będą w przyszłości w ogóle potrzebne?
Na prelekcji przedstawię odpowiedzi na powyższe pytania oraz postaram się przekonać uczestników, że programista to nie “koder/crudowiec”, tester to nie “klikacz” a architekt to ktoś więcej niż osoba rysująca strzałki i prostokąty w Visio siedząc na wieży z kości słoniowej.
Omówimy umiejętności analityczne, które powinien posiadać każdy członek zespołu programistycznego oraz techniki analityczne, które wspomagają proces analizy na każdym etapie inżynierii. Opowiemy też sobie, co to znaczy dobra analiza i co się dzieje, kiedy jej zabraknie.
Prelekcja ma za zadanie zwiększyć świadomość na temat wagi analizy i umiejętności analitycznych w codziennej pracy oraz zachęcić uczestników do rozwoju kompetencji w tym obszarze.